Fabl

The Wind and the Sun

Bu yazımızda, “Rüzgar ile Güneş” olarak bildiğimiz “The Wind and the Sun” hikayesinin basit bir sürümünü derledik.

One day, the Wind and the Sun were talking in the sky. The Wind said, “I am stronger than you!” The Sun smiled and said, “No, I think I am stronger than you!”

Çevir

Bir gün Rüzgar ve Güneş gökyüzünde konuşuyorlarmış. Rüzgar, “Ben senden daha güçlüyüm!” demiş. Güneş gülümsemiş ve “Hayır, aksine ben senden daha güçlüyüm!” demiş.

Just then, they saw a man walking on the road below. He was wearing a big coat. The Wind had an idea. “Let’s see who can make the man take off his coat,” he said.

Çevir

Tam o sırada, aşağıdaki yolda yürüyen bir adam görmüşler. Büyük bir palto giyiyormuş. Rüzgar’ın aklına bir fikir gelmiş. “Bakalım kim adamın paltosunu çıkarmasını sağlayabilecek?” demiş.

The Wind went first. He started to blow very hard. The man on the road felt the cold wind. He pulled his coat around him tightly.

Çevir

Önce Rüzgar harekete geçmiş. Çok sert bir şekilde esmeye başlamış. Yoldaki adam soğuk rüzgarı hissetmiş. Paltosunu vücuduna sıkıca sarmış.

The Wind blew harder and harder. But the harder he blew, the tighter the man held his coat. The Wind could not make the man take off his coat.

Çevir

Rüzgar gittikçe daha sert esmeye başlamış. Ama o estikçe adam paltosunu daha sıkı tutuyormuş. Rüzgar adamın paltosunu çıkartıramamış.

Now, it was the Sun’s turn. The Sun started shining warmly. Slowly, the man on the road felt warmer and warmer.

Çevir

Artık sıra Güneş’e gelmişti. Güneş sıcacık ışıldamaya başlamış. Yoldaki adam yavaş yavaş kendini daha da sıcak hissetmiş.

Finally, the man felt so hot that he took off his coat.

Çevir

Sonunda adam o kadar sıcak hissetmiş ki paltosunu çıkarmış.
Take Home Message

🇺🇸 Using your mind and being kind is better than just being strong.
🇹🇷 Aklınızı kullanmak ve nazik olmak, salt güçlü olmaktan yeğdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏