İngilizce günlük konuşma örnekleri ile birtakım sorulara verilen kelimelerden yararlanılarak örnek konuşma diyalogları oluşturulacaktır.

Her ne kadar dil bilgisi seviyemiz ve kelime haznemiz dolu dolu olsa da iş konuşmaya gelince en basit konular hakkındaki sohbetler dahi hayal kırıklığı olabiliyor. Dillere pelesenk olmuş haliyle ifade edersek “Anlıyorum ama konuşamıyorum…”

Her ne kadar anladığımızı belirttiğimiz şeyin doğru olup olmadığı meçhule kalmış olsa da dikkat çeken mesele konuşma kısmı olduğu için bu bölümde konuşmayla alakalı birtakım metotlardan faydalanacağız.

Speaking denilince aklımıza ilk gelen şeyler gündelik yaşamda yaptığımız rastgele konuşmaları İngilizcede de yapma olarak düşündüğümüz için konu yel değirmenleriyle savaşarak aşmaya varıyor ve ne yazık ki sonu hüsrana varıyor. Tabii durum değerlendirmemi hipotez olarak öne sürdüğüm için pekala yanlışlayabilirsiniz.

Konuyu olabildiğince dar alanlara çekerek çalışmanın faydalı olacağını düşündüğümüzden bu tarz bir yaklaşımla speaking çalışmaları hazırlayacağız.

Örneğin, dışarıdan yemek siparişi vermek için kallanabileceğiniz 8 adet kelime verilecek. Bu anahtar kelimelerden yararlanarak mevcut gramer bilginizden yararlanarak 150-300 kelime arasında bir makale yazacaksınız. Tabi bu makaleyi ezberlemeniz gerekecek. Yaklaşık 15 günün sonunda herhangi bir konu hakkında temel seviyede konuşabilmenizi sağlayacak bir alışkanlık edineceğinizi umuyoruz.

Evinizde kendi başınıza yapacağınız bu maliyetsiz çalışmayla bir başkasıyla konuşurken yaşayabileceğiniz utanma duygusunu da haliyle yaşamayacaksınız.

Alt başlıklar halinde pek çok durum konuşma egzersizi yapabilmeniz adına derlenmiş olup güncellenmeye devam edecektir.