Gramer İpuçları

“Anything but” İfadesi

Bu yazımızda, film izlerken falan denk gelebileceğiniz “anything but” ifadesini inceleyeceğiz. İngilizcede “anything but” ifadesi iki şekilde kullanılabilir.

  1. “Anything but” ifadesi, bir şeyin olmadığını vurgulamak için kullanılır. Bu ifadeyi kullandığımızda, bir şeyin tam tersini ifade ederiz. Yani, “anything but X” dediğinizde, “X dışında her şey ama kesinlikle X değil” anlamına gelir. Aşağıdaki örnek cümleleri inceleyiniz:

🇺🇸 He is anything but happy.
🇹🇷 O hiç mutlu değil.
🇺🇸 The test was anything but easy.
🇹🇷 Test kolay molay değildi.
🇹🇷 Test hiç de kolay değildi.

  1. “Anything but” ifadesi ayrıca, bir şeyin belirli bir durum, özellik ya da nitelik dışında herhangi bir şey olabileceğini ifade etmek için de kullanılır. Yani, “anything but X” dediğinizde, “X dışında herhangi bir şey olabilir, x dışında ne olsa” anlamına gelir. Örneğin:

🇺🇸 You can choose anything but the red one.
🇹🇷 Kırmızı olan dışında herhangi birini seçebilirsin.
🇺🇸 I’ll eat anything but mushrooms.
🇹🇷 Mantar dışında her şeyi yerim
🇹🇷 Mantar dışında ne olsa yerim
🇺🇸 I’ll eat anything from the sea but garbage.
🇹🇷 Denizden çöp dışında ne olsa yerim.

Bu iki kullanım arasındaki fark, bağlam ve sözcük dizilimine bağlıdır. Özellikle, “anything but” ifadesinin önündeki veya arkasındaki kelimeler, bu ifadenin hangi anlamda kullanıldığını belirler.

Everything but” ifadesi “anything but” ile benzerlik taşır ve hatta çoğu durumda birbiriyle değiştirilebilir olarak kullanılabilir. Ancak, bu iki ifade arasında hafif bir fark vardır.

“Anything but” ifadesi, belirli bir özellik veya durum dışında herhangi bir şey olabileceği anlamına gelir. Yani, “anything but X” dediğinizde, “X dışında herhangi bir şey” anlamına gelir. Örneğin:

🇺🇸 I’ll eat anything but mushrooms.
🇹🇷 Mantar dışında her şeyi yerim.

“Everything but” ifadesi ise, belirli bir özellik veya durum dışında her şeyi içeren bir grup olabileceği anlamına gelir. Yani, “everything but X” dediğinizde, “X dışında her şey” anlamına gelir. Örneğin:

🇺🇸 I’ve tried everything but skydiving.
🇹🇷 Yamaç paraşütü dışında her şeyi denedim.

Bu iki ifade arasındaki fark genellikle bağlamla ilgilidir. “Anything but” ifadesi genellikle tekil bir durum ya da özellikle ilgilidir, oysa “everything but” ifadesi genellikle bir grup ya da kategoriyle ilgilidir. Özetle, bu iki ifade arasındaki fark, konuşulan şeyin bir öğe mi yoksa bir grup mu olduğuna bağlıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏