A1 Seviye

İngilizcede İyelik Zamirleri (Possessive Pronouns)

Bu yazımızda sahiplik anlatımlarında yaygın bir şekilde kullanılan İngilizcede iyelik zamirleri (possesive pronouns) konusu detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

İngilizcede İyelik Zamirleri

Konuyu anlatmaya zamir sorusunun ne olduğuna cevap vererek başlayalım. Zamir, varlıkların adı olan isimlerin yerine kullanılabilen ve isimlerin yerine getirdiği bütün işlevleri yerine getirebilen isim soylu sözcüklere denir.

İyelik zamirleri ise, bahsi geçen ismin yerine kullanarak, bu ismin kime veya neye ait olduğunu belirten kelimelerdir. İngilizcede “possessive pronouns” olarak anlatılan bu zamirler, “mine”, “yours”, “his”, “hers”, “its”, “ours”, “theirs” gibi kelimeleri içermektedir.

Ancak belirtmek gerekir ki bu sahiplik, bir ismin yerine değil de önünde kullanılırsa sıfat kullanarak sağlanır. Bu yüzden, iyelik zamirleri ile iyelik sıfatları (possessive adjectives) birbirleriyle karıştırılmamalıdır.

İngilizcede şahıs zamirleri ile bağlantılı olan iyelik zamirleri, ilgili ismin sahipliğini net bir şekilde gösterir. Diyelim ki, arkadaşınızla teni bir telefon aldınız ve arkadaşınızla da telefonunuzun özellikleri hakkında konuşuyorsunuz. Arkadaşınız size; “senin telefonunun rengi kırmızı, benimki ise mavi” gibi bir cümle kurdu diyelim. İşte burada “benim telefonumun rengi mavi” yerine “benimki” ifadesi sahiplik anlatan bir zamirdir.

“Senin telefonunun rengi kırmızı, benimki ise mavi” cümlesini, “senin telefonunun rengi kırmızı, benim telefonumun rengi ise mavi” şeklinde uzu uzadıya söylememek için zamirleri kullanmak gerekir. Böylece cümlelerimizi gereksiz tekrarlardan korumuş oluruz.

Aşağıdaki tabloda her iki sahiplik anlatımı için kullanılan kelimeler ilgili şahıs zamirlerine göre gösterilmiştir:

Subject PronounsPossessive Adjectives Possessive Pronouns
I
ben
my
benim
mine
benimki/benim
you
sen
your
senin
yours
seninki/senin
he
o
his
onun
his
onunki/onun
she
o
her
onun
hers
onunki/onun
it
o
its
onun
we
biz
our
bizim
ours
bizimki/bizim
you
siz
your
sizin
yours
sizinki/sizin
they
onlar
their
onların
theirs
onlarınki/onların
İyelik Zamirleri: Possessive Pronouns

❗ Yukarıdaki tabloda da görüleceği üzere bazı durumlarda iyelik sıfatları ile iyelik zamirleri Türkçede benzer anlamlara sahip olmaktadır. Belirtmek gerekir ki iyelik sıfatlarından sonra muhakkak bir isim gelir. Buna karşılık iyelik zamirleri zaten halihazırda bilinen bir ismin yerine kullanılmaktadır.

❗ İngilizcede iyelik zamirlerine “-s” eki eklenmesi bazı karışıklara yol açabilmektedir; iyelik zamirlerinde kesme işareti kullanılmaz. Özellikle “it’s” ile “its” kullanımına dikkat ediniz. Bu yüzden kesme işareti kullanılmadığını bilmek yanılgıyı önleyecektir.

İyelik zamirleri oldukça kullanışlıdır ve İngiliz dilinde sıklıkla kullanılır. Bu yüzden bu yapıyı iyi bir şekilde bilmek ve kullanmak dilin daha doğal bir şekilde kullanılmasına yardımcı olacaktır.

🇺🇸 Did you know that dog is mine?
🇹🇷 O köpeğin benim olduğunu biliyor muydun?
🇺🇸 Sorry but these books are ours.
🇹🇷 Üzgünüm ama bu kitaplar bizim.
🇺🇸 The house on the corner is hers.
🇹🇷 Köşedeki ev onun.
🇺🇸 My phone is dead. Pass me yours to call him.
🇹🇷 Telefonum öldü. Onu aramak için bana seninkini ver.
🇺🇸 My car is red, yours is blue.
🇹🇷 Benim arabam kırmızı, seninki mavi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏