A1 Seviye

İngilizce Cümlede Vurgu

İngilizce cümlede vurgu, konuşmacının belirli bir kelime veya ifadeyi öne çıkarmak için ses tonunu değiştirdiği bir özelliktir. Vurgulama, cümlenin anlamını etkileyebilir ve dinleyicinin dikkatini belirli bir noktaya çekebilir. Dolayısıyla, etkili bir iletişimin olmazsa olmazıdır.

Zira robot gibi her bir kelimenin okunuşlarıyla bir cümleyi telaffuz etmek, istenilen mesajın aktarılmasında problemler yaratacaktır. Aşağıdaki videoda, “I didn’t steel your baby” cümlesi vurgu ile oldukça farklı anlamlara gelecek şekilde söylenmektedir. Bakınız:

Videodaki “I steal your baby (Bebeğini çalmadım).” cümlesine vurgunun gücüyle değişik anlamlar kazandırılmıştır. Bu anlamlar sırasıyla aşağıdaki gibi olabilmektedir:

  1. O çalmadı ama başka biri çaldı.
  2. Bebeğini kesinlikle çaldı.
  3. Bebeğini çalmadı ama başka bir şey yaptı.
  4. Senin bebeğini çalmamış ama başka birinin bebeğini çalmış olabilir ya da çok şaşırmış senin bebeğini niye çalayım gibi bir tepki veriyor
  5. Bebeğini değil ama başka bir şeyini çaldı.

Videoyu izleyince ne hissettiniz? Görüleceği üzere vurgu, pek çok dilde düz bir cümledeki anlamı zenginleştirmek için ziyadesiyle kullanılmaktadır.

Vurguyu konuşurken videodaki gibi yapabildiğimiz gibi pekala yazarken de yapabiliriz. Nasıl mı? Cümledeki ögelerin yerleri değiştirerek tabii ki. Yazılı dilde vurguyu yapabilmek için tek yapmamız gereken vurgulamak istediğimiz kelime ile cümleye başlamaktır.

İngilizce bir cümlede vurgu nasıl yapılır anlattığımıza göre son olarak kelimelerdeki hece vurgusuna değinelim. İngilizce kelimelerdeki vurgu sesli harf üzerinden sağlanır. Örneğin “comfortable” kelimesindeki vurgu ilk hecedeki “o” harfindedir.

Görüldüğü üzere vurgu ile kelimelerin anlamları değişebilmektedir. Özellikle dinleme ya da konuşma çalışmalarının verimliliği adına öğrendiğiniz kelimelerin telaffuzlarını doğru bir şekilde öğrenmek artı puan katacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏