A1 Seviye

İngilizce Cümlede Vurgu

İngilizce cümlede vurgu yapabilmek için cümledeki en önemli kelimeleri vurgularız.

Vurgu ile cümlede verilmek istenen anlamlarla pekala oynanabilmektedir. Özellikle konuşma cümlelerinde vurgu ses tonunu çeşitli kelimelerde yükselterek veya düşürerek sağlanabilir.

Bu konuyu aşağıdaki videoda “I didn’t steel your baby” cümlesinin her bir kelimesi vurgulanarak cümledeki anlamda oynamalar yapılmaktadır.

Yukarıdaki videoda “I steal your baby (Bebeğini çalmadım).” cümlesi vurguyla değişik anlamlar kazanmıştır. Bu anlamlar sırasıyla aşağıdaki gibidir:

  1. O çalmadı ama başka biri çaldı.
  2. Bebeğini kesinlikle çaldı.
  3. Bebeğini çalmadı ama başka bir şey yaptı.
  4. Senin bebeğini çalmamış ama başka birinin bebeğini çalmış olabilir ya da çok şaşırmış senin bebeğini niye çalayım gibi bir tepki veriyor
  5. Bebeğini değil ama başka bir şeyini çaldı.

Yukarıdaki videoda’da görüleceği üzere vurgu, pek çok dilde düz bir cümledeki anlamı zenginleştirmek için kullanılmaktadır.

Yazılı dilde ise benzer şekilde bir vurguyu cümledeki ögelerin yerleri değiştirilerek yapılır. Özellikle de vurgulanmak istenilen kelime ile cümleye başlanması gerekir.

İngilizce bir cümlede vurgu nasıl yapılır anlattığımıza göre son olarak kelimelerdeki hece vurgusuna değinelim.

İngilizce kelimelerdeki vurgu sesli harf üzerinden sağlanır. Örnek vermek gerekirse, comfortable  kelimesindeki vurgu ilk hecedeki “o” harfinde verilmektedir.

Görüldüğü üzere vurgu ile kelimelerin anlamları değişebilmektedir. Özellikle dinleme ya da konuşma çalışmalarının verimliliği adına öğrendiğiniz kelimelerin telaffuzlarını doğru bir şekilde öğrenmek artı puan katacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına reklam engelleyicinizi (Adblocker) kapatmanızı rica ediyoruz.