Gramer İpuçları

“Everything but” İfadesi

Everything but” ifadesi, Türkçeye “dışında her şey” ya da “haricinde her şey” şeklinde çevrilebilir. Yani, bu ifade, “bir şey hariç her şey” anlamına gelir.

İfademizde bulunan “but“, edat olarak kullanıldığı için “hariç” anlamına gelmektedir. Edat olduğu için de hemen ardına bir isim gelmelidir. Denkleme dökersek eğer: “Everything but + noun” şeklinde kullanılmaktadır. Aşağıdaki örnekleri inceleyiniz:

🇺🇸 I eat everything but meat.
🇹🇷 Et dışında her şeyi yerim.
🇺🇸 He has read everything but the classics.
🇹🇷 Klasikler dışında her şeyi okudu.
🇺🇸 You can take everything but my diary.
🇹🇷 Günlüğüm dışında her şeyi alabilirsin.
🇺🇸 This place has everything but comfort.
🇹🇷 Bu yerde rahatlık dışında her şey var.

Bu ifade, bir istisna oluşturan bir durumu belirtmek için kullanılır ve bu istisna genellikle olumsuz bir durumu veya bir eksikliği ifade eder. Yani, “everything but” ifadesi, bir kişinin her türlü durumu kabul ettiğini, ancak belirli bir durumu istisna olarak belirlediğini ifade eder. Yani anlamı itibariyle; “everything except” ile eş anlamlıdır.

“Everything but” ifadesi genellikle daha geniş bir kapsamda kullanılır ve belirtilen şey dışında her şeyi kapsar. Örneğin: “I’ve tried everything but sushi” (Sushi dışında her şeyi denedim) cümlesinde, “everything” kelimesi genel bir anlam taşır ve her türlü yemek anlamına gelir. Bu cümlede, “everything” kelimesi genellikle yenilebilir şeylerle sınırlıdır ve kişinin her türlü yemeği denediği anlamına gelir.

Ancak, bu cümlenin bağlamı daha spesifik olabilir. Örneğin, bir kişi bu cümleyi bir restoranda söylüyorsa, “everything” kelimesi muhtemelen o restorandaki yemekleri kapsar.

Öte yandan, bu cümlenin abartılı bir şekilde kullanılması durumunda, “everything” kelimesi, sözlük anlamıyla “her şey” anlamına gelir ve bu da tahta gibi normalde yenmeyen şeyleri de içerebilir. Ancak, bu tür abartılı kullanımlar genellikle espri veya abartılı bir ifade olarak anlaşılır ve gerçek anlamda her şeyi kapsadığı düşünülmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏