A1 Seviye

İngilizcede İyelik Sıfatları (Possessive Adjectives)

İngilizcede mülkiyet atamak için kullanılan iyelik sıfatları (possessive adjectives) ile haliyle sahiplik anlatan cümleler kurulur.

İngilizcede İyelik Sıfatları

Tıpkı Türkçede olduğu gibi İngilizcede de mülkiyet ya da iyelik anlatımı için iyelik zamirleri ve iyelik sıfatları kullanılmaktadır. Bu iki terim, sahiplik anlamını farklı şekilde ifade ettiği için karıştırılmamalıdır.

İngilizcede iyelik sıfatları (possessive adjectives), bir ismin önünde yer alarak o ismin kime ait olduğunu belirten kelimelerdir. Bu sıfatlar, sahip olunan isimle birlikte kullanılarak sahipliği ifade eder. Örneğin, “my car” (benim arabam) ifadesinde “my”, arabayı sahibine bağlayan bir iyelik sıfatıdır.

Öte yandan, iyelik zamirleri (possessive pronouns), sahipliğin anlatıldığı ismin bizzat yerine kullanıldığı için isimlerle beraber kullanılmaz. Örneğin, “The red car is mine” (Kırmızı araba benimki) ifadesinde “mine”, “my car” (benim arabam) ifadesinin yerine geçer. Burada “Benimki” ifadesi, “Benim arabam” demek yerine kullanılan bir iyelik zamiridir. Bu kullanım, konuşmayı daha etkili ve kısa hale getirir.

Özetle sahiplik anlatımı, bir ismin yerine kullanılırsa zamirle, bir ismin önünde kullanılırsa sıfat ile sağlanır. Aşağıdaki tabloda ingilizcede kullanılan iyelik sıfatları ve iyelik zamirleri derlenmiştir:

Subject PronounsPossessive AdjectivesPossessive Pronouns
I
ben
my
benim
mine
benimki/benim
you
sen
your
senin
yours
sizinki/sizin
he
o
his
onun
his
onunki/onun
she
o
her
onun
hers
onunki/onun
it
o
its
onun
we
biz
our
bizim
ours
bizimki/bizim
you
siz
your
sizin
yours
sizinki/sizin
they
onlar
their
onların
theirs
onlarınki/onların
İngilizcede İyelik Sıfatları (Possessive Adjectives)
  • İyelik sıfatı (Possessive Adjectives)
    • My pen is on the table.
    • Kalemim masanın üzerinde.
  • İyelik zamiri (Possessive Pronouns)
    • The pen on the table is mine
    • Masanın üzerindeki kalem benim.

Türkçe çevirilerde benze anlamlarda olabilmesi nedeniyle iyelik sıfatlarını (possesive adjectives), iyelik zamirleri (possesive pronouns) ile karıştırmamalıyız. Zira iyelik zamirleri her ne kadar sahipliği gösterse de bir isimden önce gelmez, bizzat o ismi temsil eder. Bahsi geçen ismin zaten bilinmesinden ötürü onun yerini alıp onu daha güçlü bir şekilde vurgular. Zaten bilinen ismin tekrar tekrar kullanılmasını önler.

İyelik sıfatları, bir ismi takip ederek o ismin kime ait olduğunu gösterir. Bu özellikleriyle, iyelik sıfatları sıradan sıfatlardan farklı bir işlev gösterir. Örneğin, “büyük”, “sarı”, “komik” gibi normal sıfatlar bir nesnenin özelliklerini tanımlar, ancak iyelik sıfatları bir nesnenin sahipliğini ifade eder. Bu nedenle, dil bilgisi uzmanları iyelik sıfatlarını “belirleyiciler” (determiners) olarak da sınıflandırır.

1960’lardan bu yana iyelik sıfatları, “iyelik belirleyicileri” olarak tercüme edebileceğimiz “possessive determiners” olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Olur da “possessive determiners” olarak görürseniz şaşırmayın.

🇺🇸 I think his dog ate my food.
🇹🇷 Sanırım köpeği yemeğimi yedi.
🇺🇸 She drives her car well.
🇹🇷 Arabasını iyi kullanıyor.
🇺🇸 His shoes are new.
🇹🇷 Onun ayakkabıları yeni.
🇺🇸 His name is Kobe Bryant.
🇹🇷 Onun adı Kobe Bryant.
🇺🇸 This is my book.
🇹🇷 Bu benim kitabım.
🇺🇸 His computer is broken.
🇹🇷 Onun bilgisayarı bozuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏