A1 SeviyeA2 Seviye

İngilizcede Şahıs Zamirleri (Personal Pronouns)

İngilizcede şahıs zamirleri, her ne kadar bilindik bir konu olsa da bu yazımızda olabildiğince detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

İngilizcede Şahıs Zamirleri

Öncelikle zamir nedir sorusunu cevaplayalım: Zamir bir başka deyişle adıl, varlıkların sahip oldukları isimlerin yerine kullanılabilen ve haliyle isimlerin yerine getirdiği bütün fonksiyonları yerine getirebilen isim soylu kelime çeşitleridir.

Pek çok zamir çeşidi bulunsa da biz konumuz gereği bu yazımızda İngilizcede personal pronouns olarak bilinen şahıs zamirlerini ele alacağız.

İngilizcede de şahıs zamirleri yerine kullanıldığı ismin gramer halini, cinsiyetini, sayısını ve durumunu anlatır.

1. tekil şahıs = I (ben), 2. Tekil şahıs = you (sen), 3. Tekil şahıslar = he/she/it (o), 1. çoğul şahıs = we (biz), 2. çoğul şahıs you (siz) ve son olarak da 3. çoğul şahıs = they (onlar).

Fark edeceğiniz üzere 3. Tekil şahıs olarak üç farklı şahıs zamiri kullanılmakta: Eril isimler için he, dişil isimler için she ve cansız veya hayvanlar için it kullanılmaktadır.

Fark ettiyseniz 2. tekil şahıs ve 2. çoğul şahıs zamirleri aynıdır, yani you olarak kullanılmaktadır. You zamirini hangi şahıs zamiri için kullanıldığını ise cümle anlamından çıkartabiliriz.

Ancak “Would you like to come over for dinner?” gibi bir cümlede, yani sadece bu cümle ışığında you zamirinin tekil mi çoğul mu olduğu anlaşılmamaktadır.

Yazı dilinde böylesi bir cümlenin tekilliği veya çoğulluğu bilgi veren bir cümle ile belirtilir. Konuşma dilinde ise you all (or y’all) şeklinde ekleme yaparak belirtilebilir. Yani cümleyi “Would you all like to come over for dinner?” şeklinde duyarsanız garipsemeyin.

Subject Pronouns (Özne Zamirleri)

Şahıs zamirleri özne olarak kullanıldığında subject prononuns, yani özne zamirleri olarak adlandırılır. Aşağıdaki tabloda özne zamirleri gösterilmiştir:

Subject PronounsÖzne Zamirleri
Iben
yousen
heo(eril)
sheo(dişil)
ito(cansız/hayvan)
webiz
yousiz
theyonlar
İngilizcede Şahıs Zamirleri

Object Pronouns (Nesne Zamirleri)

Eğer zamir nesne olarak kullanılırsa object pronouns, yani nesne zamirleri olarak adlandırılmaktadır. Aşağıdaki tabloda nesne zamirleri gösterilmiştir:

Object PronounsNesne Zamirleri
mebeni/bana
youseni/sana
himonu/ona
heronu/ona
itonu/ona
usbizi/bize
yousizi/size
theyonları/onlara
İngilizcede Şahıs Zamirleri

Yukarıdaki tablolarda göreceğiniz üzere şahıs zamirleri, cümlede iki farklı öge olarak karşımıza çıkabiliyor. Bu yüzden, bir cümlede personal pronoun, yani şahıs zamiri kullanacağımız zaman dikkat etmemiz gereken şey, o zamirin cümlede özne mi yoksa nesne mi olarak görev aldığıdır.

  • Ayrıca belirtmek gerekir ki, birinci tekil şahıs zamiri olan I, cümlenin neresinde olursa olsun daima büyük harfler yazılır.

A1 seviye İngilizce gramer konularından biri olmasının yanı sıra İngilizcede sıklıkla kullanılacak bir konu olduğu için oldukça önemli bir konudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi :'(

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına reklam engelleyicinizi (Adblocker) kapatmanızı rica ediyoruz.