A2 Seviye

“Each other” ve “one other” Farkı Nedir?

İngilizcede “each other” ve “one other” ifadeleri, birbirleri anlamına gelir ve iki veya daha fazla kişi veya şey arasındaki karşılıklı etkileşimi belirtirler.

Genellikle eş anlamlı olarak kullanılan bu iki ifade, iki veya daha fazla kişi veya şey arasındaki karşılıklı etkileşimi belirtse de bazı dil bilimciler, bu iki ifadeyi belirli bir ayrım çerçevesinde değerlendirmektedir.

Each other: Bu ifade, iki veya daha fazla kişi veya şey arasında karşılıklı bir eylem veya durumu belirtmek için kullanılır.

🇺🇸 Anna and Thomas love each other.
🇹🇷 Anna ve Thomas birbirlerini seviyor.

Bu cümlede “each other” ifadesi Anna’nın Thomas’ı sevdiğini ve Thomas’ın de Anna’yı sevdiğini ifade eder. Yani bu cümle bize sevginin karşılıklı olduğunu söyler. Aşağıdaki örnekleri inceleyiniz:

🇺🇸 They love each other.
🇹🇷 Birbirlerini seviyorlar.
🇺🇸 The two teams played against each other.
🇹🇷 İki takım birbirlerine karşı oynadı.

One other: Bu ifade ise, üç veya daha fazla kişi veya şey arasındaki etkileşimi belirttiğinden belirli bir kişi veya şey dışında bir başkasını belirtmek için kullanılır.

🇺🇸 There are three people in the room. One is speaking, one other is listening.
🇹🇷 Odadaki üç kişi var. Biri konuşuyor, bir diğeri (one other) dinliyor.

Bu cümlede “one other” ifadesi, konuşan kişi dışında bir başkasını, yani dinleyen kişiyi ifade etmektedir. Aşağıdaki örnekleri inceleyiniz:

🇺🇸 The members of the team support one another.
🇹🇷 Takım üyeleri birbirlerini destekliyorlar.
🇺🇸 The children were playing with one another.
🇹🇷 Çocuklar birbiriyle oynuyorlardı.

❗ Günümüzde, “each other” ve “one another” ifadeleri birbirinin yerine kullanılabilmekte ve her iki ifade de iki veya daha fazla kişi veya nesne arasında karşılıklı etkileşim veya ilişki anlatmak için kullanılmaktadır. Ancak, geleneksel kurala göre “each other” iki kişi veya nesne arasında, “one another” ise üç veya daha fazla kişi veya nesne arasında kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏