Fabl

The Hare and the Tortoise

Bu yazımızda, “Tavşan ve Kaplumbağa” olarak bildiğimiz “The Hare and the Tortoise” hikayesinin basit bir sürümünü derledik.

Once, there was a fast hare. He loved to run. He also loved to brag. “Look at me! I’m the fastest,” he would say.

Çevir

Bir zamanlar hızlı bir tavşan varmış. Koşmayı çok severmiş. Övünmeyi de çok severmiş. “Bana bakın! Ben en hızlısıyım,” dermiş.

One day, a slow tortoise heard him. The tortoise said, “I bet I can beat you in a race.” The hare laughed. “You? 😂 Beat me? 😂 That’s funny! 😂😂😂”

Çevir

Bir gün, yavaş bir kaplumbağa onu duymuş. Kaplumbağa, “Bahse girerim seni bir yarışta yenebilirim,” demiş. Tavşan gülmüş. “Sen? 😂 Beni yenmek? 😂 Bu çok komik! 😂😂😂”

But the tortoise was serious. “Let’s race,” he said. “From this tree to that hill.” The hare agreed, thinking it would be easy.

Çevir

Ama kaplumbağa ciddiymiş. “Hadi yarışalım,” “Bu ağaçtan şu tepeye kadar.” demiş. Tavşan bunun kolay olacağını düşünerek kabul etmiş.

The race began. The hare ran very fast. In a short time, he was far ahead. He looked back. The tortoise was so far behind. “This is too easy,” thought the hare and decided to rest under a tree.

Çevir

Yarış başlamış. Tavşan çok hızlı koşmuş. Kısa sürede çok ilerlemiş. Arkasına bakmış. Kaplumbağa çok geride kalmış. Tavşan, “Bu çok kolay,” diye düşünmüş ve bir ağacın altında dinlenmeye karar vermiş.

The tortoise kept moving. He was slow but steady. He neither stopped nor rested. He just kept moving.

Çevir

Kaplumbağa ilerlemeye devam etmiş. Yavaş ama istikrarlıymış. Ne durmuş ne de dinlenmiş. Sadece ilerlemeye devam etmiş.

After some time, the hare woke up. He looked around. No sign of the tortoise. “I am still ahead,” he thought. He ran towards the finish line.

Çevir

Bir süre sonra tavşan uyanmış. Etrafına bakınmış. Kaplumbağadan iz yokmuş. “Hâlâ öndeyim,” diye düşünmüş. Bitiş çizgisine doğru koşmuş.

But to his shock, the tortoise was already there! The tortoise looked at the hare and said, “The important thing is not to be fast but to take firm steps.”

Çevir

Ama şok olmuş, kaplumbağa çoktan oradaymış! Kaplumbağa tavşana bakmış ve “Önemli olan hızlı olmak değil, sağlam adımlar atmaktır” demiş.
Take Home Message

🇺🇸 The key is to start and keep going without giving up.
🇹🇷 Önemli olan başlamak ve pes etmeden devam etmektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏