Telaffuz

Silent R Olan Kelimeler

Bu yazımızda, kelime içerisinde olmasına rağmen telaffuz edilmeyen r harfini, silent r bulunan kelimeleri ve özelliklerini derledik.

⭐ Silent R genellikle İngiltere İngilizcesinde (Britanya İngilizcesinde) gözlemlenir. Bu durumda, “R” harfi, çoğunlukla bir kelimenin sonunda veya bir sessiz harfle biten bir hecenin sonunda bulunduğunda sessiz olabilir. Amerikan İngilizcesinde bu kural genellikle geçerli değildir ve “R” çoğunlukla telaffuz edilir.

forkçatal
startbaşlamak
staryıldız
teacheröğretmen
watersu
cucumbersalatalık
daughterkız çocuk
butterflykelebek
Silent R Örnekleri

İngilizcede silent R fenomeni, İngilizcenin tarihsel ses değişikliklerinin bir sonucu olarak gelegelmiştir. Geçmişte, bu “R” harfleri telaffuz edilmekteydi, ancak zamanla bazı İngilizce aksanlarında sessizleşmiştir. Bu özellik, “non-rhotic” aksanları olan bölgelerde (örneğin, güney İngiltere) daha yaygındır.

Bununla birlikte, bu kural her zaman geçerli değildir ve bazı istisnalar vardır. Örneğin, bir “R” bir kelimenin sonunda yer alır ve bir ünlü ile başlayan bir sonraki kelimeye bağlanırsa, “R” genellikle telaffuz edilir. Bu “bağlantılı R” olarak adlandırılır. Örneğin, “four apples” (dört elma) ifadesinde “four” kelimesinin sonundaki “R” genellikle telaffuz edilir çünkü bir ünlü ile başlayan bir kelimeyi takip eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

😔 Reklam Engelleyicisi 😔

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına, Reklam engelleyicinizi kapatmanızı rica ediyoruz. Mahcubuz ama desteğiniz çok önemli 🙏