Telaffuz

İngilizcede /æ/ Sesi

İngilizcede /æ/ sesi IPA harflerinden biridir. İngilizcesi International Phonetic Alphabet (IPA) olan ve Uluslararası Ses Abecesi veya Uluslararası Fonetik Alfabe anlamlarına gelen bu alfabe, seslerin kağıt üzerinde gösterilebilmesi için oluşturulmuştur.

Biz de ilk yazımız olan İngilizce alfabe üzerinde yoğun bir şekilde durduğumuz telaffuz için bu yazımızda biraz daha detaya girmeye karar verdik ve ikinci dersimiz için bazı sesleri göstermek istedik.

/æ/ Sesi

A-E arası sesi ifade etmek için kullanılır. Her ne kadar /ɑ:/ sesine benzese de ondan daha kısadır. “Near-Open Front Unrounded Vowel” gibi teknik bir ada sahip olan bu sesi çıkarabilmek için dilinizi aşağı ve ağzınızın önüne koyun ve dudaklarınızı uzatın, ardından ağzınız açıkken kısa bir ses çıkarın. Aşağıdaki kısa video bu konuda yardımcı olacaktır;

A-E arası bu ses, man, and, cat, sad gibi kelimelerde karşımıza çıkan ünlü harf sesidir. Aşağıda bu kelimelerin telaffuzları verilmiştir. Siz de bu kelimeleri doğru telaffuz edinceye kadar tekrar edin.

/æ/ manadam
/æ/ andve
/æ/ sadüzgün
/æ/ catkedi
İngilizcede /æ/ Sesi Örnekleri

İngilizcede yazılışlar ile seslerin her zaman birbirini tutmadığını İngiliz alfabesini tanıttığımız yazımızda bahsetmiştik. Yani “A” harfi her zaman /æ/ şeklinde telaffuz edilmez.

Peki hangi durumda A harfi /æ/ şeklinde telaffuz ediliyor sorusuna cevap ise kelimenin yazılışında gizlidir. Eğer kelime tek heceli ise ve a harfi barındırıyorsa bu genel olarak /æ/ sesine sahiptir.

/æ/ içeren planplan
/æ/ içermeyen planeuçak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyicisi :'(

Sitenin varlığını sürdürebilmesi adına reklam engelleyicinizi (Adblocker) kapatmanızı rica ediyoruz.